ترجمه سوره اعراف ( از آیه 1 تا آیه 20 )

المص1کِتابٌ أُنْزِلَ إِلَیْکَ فَلا یَکُنْ فی‏ صَدْرِکَ حَرَجٌ مِنْهُ لِتُنْذِرَ بِهِ وَ ذِکْرى‏ لِلْمُؤْمِنینَ2اتَّبِعُوا ما أُنْزِلَ إِلَیْکُمْ مِنْ رَبِّکُمْ وَ لا تَتَّبِعُوا مِنْ دُونِهِ أَوْلِیاءَ قَلیلاً ما تَذَکَّرُونَ3وَ کَمْ مِنْ قَرْیَةٍ أَهْلَکْناها فَجاءَها بَأْسُنا بَیاتاً أَوْ هُمْ قائِلُونَ4فَما کانَ دَعْواهُمْ إِذْ جاءَهُمْ بَأْسُنا إِلاَّ أَنْ قالُوا إِنَّا کُنَّا ظالِمینَ5فَلَنَسْئَلَنَّ الَّذینَ أُرْسِلَ إِلَیْهِمْ وَ لَنَسْئَلَنَّ الْمُرْسَلینَ6فَلَنَقُصَّنَّ عَلَیْهِمْ بِعِلْمٍ وَ ما کُنَّا غائِبینَ7وَ الْوَزْنُ یَوْمَئِذٍ الْحَقُّ فَمَنْ ثَقُلَتْ مَوازینُهُ فَأُولئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ8وَ مَنْ خَفَّتْ مَوازینُهُ فَأُولئِکَ الَّذینَ خَسِرُوا أَنْفُسَهُمْ بِما کانُوا بِآیاتِنا یَظْلِمُونَ9وَ لَقَدْ مَکَّنَّاکُمْ فِی الْأَرْضِ وَ جَعَلْنا لَکُمْ فیها مَعایِشَ قَلیلاً ما تَشْکُرُونَ10وَ لَقَدْ خَلَقْناکُمْ ثُمَّ صَوَّرْناکُمْ ثُمَّ قُلْنا لِلْمَلائِکَةِ اسْجُدُوا لِآدَمَ فَسَجَدُوا إِلاَّ إِبْلیسَ لَمْ یَکُنْ مِنَ السَّاجِدینَ11قالَ ما مَنَعَکَ أَلاَّ تَسْجُدَ إِذْ أَمَرْتُکَ قالَ أَنَا خَیْرٌ مِنْهُ خَلَقْتَنی‏ مِنْ نارٍ وَ خَلَقْتَهُ مِنْ طینٍ12قالَ فَاهْبِطْ مِنْها فَما یَکُونُ لَکَ أَنْ تَتَکَبَّرَ فیها فَاخْرُجْ إِنَّکَ مِنَ الصَّاغِرینَ13قالَ أَنْظِرْنی‏ إِلى‏ یَوْمِ یُبْعَثُونَ14قالَ إِنَّکَ مِنَ الْمُنْظَرینَ15قالَ فَبِما أَغْوَیْتَنی‏ لَأَقْعُدَنَّ لَهُمْ صِراطَکَ الْمُسْتَقیمَ16ثُمَّ لَآتِیَنَّهُمْ مِنْ بَیْنِ أَیْدیهِمْ وَ مِنْ خَلْفِهِمْ وَ عَنْ أَیْمانِهِمْ وَ عَنْ شَمائِلِهِمْ وَ لا تَجِدُ أَکْثَرَهُمْ شاکِرینَ17قالَ اخْرُجْ مِنْها مَذْؤُماً مَدْحُوراً لَمَنْ تَبِعَکَ مِنْهُمْ لَأَمْلَأَنَّ جَهَنَّمَ مِنْکُمْ أَجْمَعینَ18وَ یا آدَمُ اسْکُنْ أَنْتَ وَ زَوْجُکَ الْجَنَّةَ فَکُلا مِنْ حَیْثُ شِئْتُما وَ لا تَقْرَبا هذِهِ الشَّجَرَةَ فَتَکُونا مِنَ الظَّالِمینَ19فَوَسْوَسَ لَهُمَا الشَّیْطانُ لِیُبْدِیَ لَهُما ما وُورِیَ عَنْهُما مِنْ سَوْآتِهِما وَ قالَ ما نَهاکُما رَبُّکُما عَنْ هذِهِ الشَّجَرَةِ إِلاَّ أَنْ تَکُونا مَلَکَیْنِ أَوْ تَکُونا مِنَ الْخالِدینَ20
 
 
ترجمه آیت الله مکارم شیرازی :
 
(1) المص
(2) این کتابی است که بر تو نازل شده و نباید از ناحیه آن ، ناراحتی در سینه داشته باشی! تا به وسیله آن ، ( مردم را از عواقب سوء عقاید و اعمال نادرستشان ) بیم دهی و تذکّری است برای مؤمنان.
(3) از چیزی که از طرف پروردگارتان بر شما نازل شده ، پیروی کنید! و از اولیا و معبودهای دیگر جز او ، پیروی نکنید! اما کمتر متذکّر می شوید!
(4) چه بسیار شهرها و آبادیها که آنها را ( بر اثر گناه فراوانشان ) هلاک کردیم! و عذاب ما شب هنگام ، یا در روز هنگامی که استراحت کرده بودند ، به سراغشان آمد.
(5) و در آن موقع که عذاب ما به سراغ آنها آمد ، سخنی نداشتند جز اینکه گفتند: «ما ظالم بودیم!» ( ولی این اعتراف به گناه ، دیگر دیر شده بود و سودی به حالشان نداشت. )
(6) به یقین ، ( هم ) از کسانی که پیامبران به سوی آنها فرستاده شدند سؤال خواهیم کرد ( و هم ) از پیامبران سؤال می کنیم!
(7)  و مسلماً ( اعمالشان را ) با علم ( خود ) برای آنان شرح خواهیم داد و ما هرگز غایب نبودیم ( بلکه همه جا حاضر و ناظر اعمال بندگان هستیم ) !
(8) وزن کردن ( اعمال ، و سنجش ارزش آنها ) در آن روز ، حقّ است! کسانی که میزانهای ( عمل ) آنها سنگین است ، همان رستگارانند!
(9) و کسانی که میزانهای ( عمل ) آنها سبک است ، افرادی هستند که سرمایه وجود خود را ، بخاطر ظلم و ستمی که نسبت به آیات ما می کردند ، از دست داده اند.
(10) ما تسلّط و مالکیّت و حکومت بر زمین را برای شما قرار دادیم و انواع وسایل زندگی را برای شما فراهم ساختیم اما کمتر شکرگزاری می کنید!
(11) ما شما را آفریدیم سپس صورت بندی کردیم بعد به فرشتگان گفتیم: «برای آدم خضوع کنید!» آنها همه سجده کردند جز ابلیس که از سجده کنندگان نبود.
(12) ( خداوند به او ) فرمود: «در آن هنگام که به تو فرمان دادم ، چه چیز تو را مانع شد که سجده کنی؟» گفت: «من از او بهترم مرا از آتش آفریده ای و او را از گل!»
(13) گفت: «از آن ( مقام و مرتبه ات ) فرود آی! تو حقّ نداری در آن ( مقام و مرتبه ) تکبّر کنی! بیرون رو ، که تو از افراد پست و کوچکی!
(14) گفت: «مرا تا روزی که ( مردم ) برانگیخته می شوند مهلت ده ( و زنده بگذار! ) »
(15) فرمود: «تو از مهلت داده شدگانی!»
(16) گفت: «اکنون که مرا گمراه ساختی ، من بر سر راه مستقیم تو ، در برابر آنها کمین می کنم!
(17) سپس از پیش رو و از پشت سر ، و از طرف راست و از طرف چپ آنها ، به سراغشان می روم و بیشتر آنها را شکرگزار نخواهی یافت!»
(18)  فرمود: «از آن ( مقام ) ، با ننگ و عار و خواری ، بیرون رو! و سوگند یاد می کنم که هر کس از آنها از تو پیروی کند ، جهنم را از شما همگی پر می کنم!
(19) و ای آدم! تو و همسرت در بهشت ساکن شوید! و از هر جا که خواستید ، بخورید! امّا به این درخت نزدیک نشوید ، که از ستمکاران خواهید بود!»
(20) سپس شیطان آن دو را وسوسه کرد ، تا آنچه را از اندامشان پنهان بود ، آشکار سازد و گفت: «پروردگارتان شما را از این درخت نهی نکرده مگر بخاطر اینکه ( اگر از آن بخورید ، ) فرشته خواهید شد ، یا جاودانه ( در بهشت ) خواهید ماند!»
/ 0 نظر / 225 بازدید