ترجمه سوره آل عمران ( از آیه 41 تا آیه 60 )

قالَ رَبِّ اجْعَلْ لی‏ آیَةً قالَ آیَتُکَ أَلاَّ تُکَلِّمَ النَّاسَ ثَلاثَةَ أَیَّامٍ إِلاَّ رَمْزاً وَ اذْکُرْ رَبَّکَ کَثیراً وَ سَبِّحْ بِالْعَشِیِّ وَ الْإِبْکارِ41وَ إِذْ قالَتِ الْمَلائِکَةُ یا مَرْیَمُ إِنَّ اللَّهَ اصْطَفاکِ وَ طَهَّرَکِ وَ اصْطَفاکِ عَلى‏ نِساءِ الْعالَمینَ42یا مَرْیَمُ اقْنُتی‏ لِرَبِّکِ وَ اسْجُدی وَ ارْکَعی‏ مَعَ الرَّاکِعینَ43ذلِکَ مِنْ أَنْباءِ الْغَیْبِ نُوحیهِ إِلَیْکَ وَ ما کُنْتَ لَدَیْهِمْ إِذْ یُلْقُونَ أَقْلامَهُمْ أَیُّهُمْ یَکْفُلُ مَرْیَمَ وَ ما کُنْتَ لَدَیْهِمْ إِذْ یَخْتَصِمُونَ44إِذْ قالَتِ الْمَلائِکَةُ یا مَرْیَمُ إِنَّ اللَّهَ یُبَشِّرُکِ بِکَلِمَةٍ مِنْهُ اسْمُهُ الْمَسیحُ عیسَى ابْنُ مَرْیَمَ وَجیهاً فِی الدُّنْیا وَ الْآخِرَةِ وَ مِنَ الْمُقَرَّبینَ45وَ یُکَلِّمُ النَّاسَ فِی الْمَهْدِ وَ کَهْلاً وَ مِنَ الصَّالِحینَ46قالَتْ رَبِّ أَنَّى یَکُونُ لی‏ وَلَدٌ وَ لَمْ یَمْسَسْنی‏ بَشَرٌ قالَ کَذلِکِ اللَّهُ یَخْلُقُ ما یَشاءُ إِذا قَضى‏ أَمْراً فَإِنَّما یَقُولُ لَهُ کُنْ فَیَکُونُ47وَ یُعَلِّمُهُ الْکِتابَ وَ الْحِکْمَةَ وَ التَّوْراةَ وَ الْإِنْجیلَ48وَ رَسُولاً إِلى‏ بَنی‏ إِسْرائیلَ أَنِّی قَدْ جِئْتُکُمْ بِآیَةٍ مِنْ رَبِّکُمْ أَنِّی أَخْلُقُ لَکُمْ مِنَ الطِّینِ کَهَیْئَةِ الطَّیْرِ فَأَنْفُخُ فیهِ فَیَکُونُ طَیْراً بِإِذْنِ اللَّهِ وَ أُبْرِئُ الْأَکْمَهَ وَ الْأَبْرَصَ وَ أُحْیِ الْمَوْتى‏ بِإِذْنِ اللَّهِ وَ أُنَبِّئُکُمْ بِما تَأْکُلُونَ وَ ما تَدَّخِرُونَ فی‏ بُیُوتِکُمْ إِنَّ فی‏ ذلِکَ لَآیَةً لَکُمْ إِنْ کُنْتُمْ مُؤْمِنینَ49وَ مُصَدِّقاً لِما بَیْنَ یَدَیَّ مِنَ التَّوْراةِ وَ لِأُحِلَّ لَکُمْ بَعْضَ الَّذی حُرِّمَ عَلَیْکُمْ وَ جِئْتُکُمْ بِآیَةٍ مِنْ رَبِّکُمْ فَاتَّقُوا اللَّهَ وَ أَطیعُونِ50إِنَّ اللَّهَ رَبِّی وَ رَبُّکُمْ فَاعْبُدُوهُ هذا صِراطٌ مُسْتَقیمٌ51فَلَمَّا أَحَسَّ عیسى‏ مِنْهُمُ الْکُفْرَ قالَ مَنْ أَنْصاری إِلَى اللَّهِ قالَ الْحَوارِیُّونَ نَحْنُ أَنْصارُ اللَّهِ آمَنَّا بِاللَّهِ وَ اشْهَدْ بِأَنَّا مُسْلِمُونَ52رَبَّنا آمَنَّا بِما أَنْزَلْتَ وَ اتَّبَعْنَا الرَّسُولَ فَاکْتُبْنا مَعَ الشَّاهِدینَ53وَ مَکَرُوا وَ مَکَرَ اللَّهُ وَ اللَّهُ خَیْرُ الْماکِرینَ54إِذْ قالَ اللَّهُ یا عیسى‏ إِنِّی مُتَوَفِّیکَ وَ رافِعُکَ إِلَیَّ وَ مُطَهِّرُکَ مِنَ الَّذینَ کَفَرُوا وَ جاعِلُ الَّذینَ اتَّبَعُوکَ فَوْقَ الَّذینَ کَفَرُوا إِلى‏ یَوْمِ الْقِیامَةِ ثُمَّ إِلَیَّ مَرْجِعُکُمْ فَأَحْکُمُ بَیْنَکُمْ فیما کُنْتُمْ فیهِ تَخْتَلِفُونَ55فَأَمَّا الَّذینَ کَفَرُوا فَأُعَذِّبُهُمْ عَذاباً شَدیداً فِی الدُّنْیا وَ الْآخِرَةِ وَ ما لَهُمْ مِنْ ناصِرینَ56وَ أَمَّا الَّذینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ فَیُوَفِّیهِمْ أُجُورَهُمْ وَ اللَّهُ لا یُحِبُّ الظَّالِمینَ57ذلِکَ نَتْلُوهُ عَلَیْکَ مِنَ الْآیاتِ وَ الذِّکْرِ الْحَکیمِ58إِنَّ مَثَلَ عیسى‏ عِنْدَ اللَّهِ کَمَثَلِ آدَمَ خَلَقَهُ مِنْ تُرابٍ ثُمَّ قالَ لَهُ کُنْ فَیَکُونُ59الْحَقُّ مِنْ رَبِّکَ فَلا تَکُنْ مِنَ الْمُمْتَرینَ60
 
 
ترجمه آیت الله مکارم شیرازی:
(41) ( زکریا ) عرض کرد: «پروردگارا! نشانه ای برای من قرار ده!» گفت: «نشانه تو آن است که سه روز ، جز به اشاره و رمز ، با مردم سخن نخواهی گفت. ( و زبان تو ، بدون هیچ علّت ظاهری ، برای گفتگو با مردم از کار می افتد. ) پروردگار خود را ( به شکرانه این نعمت بزرگ ، ) بسیار یاد کن! و به هنگام صبح و شام ، او را تسبیح بگو!
(42) و ( به یاد آورید ) هنگامی را که فرشتگان گفتند: «ای مریم! خدا تو را برگزیده و پاک ساخته و بر تمام زنان جهان ، برتری داده است.
(43) ای مریم! ( به شکرانه این نعمت ) برای پروردگار خود ، خضوع کن و سجده بجا آور! و با رکوع کنندگان ، رکوع کن!
(44) ( ای پیامبر! ) این ، از خبرهای غیبی است که به تو وحی می کنیم و تو در آن هنگام که قلمهای خود را ( برای قرعه کشی ) به آب می افکندند تا کدامیک کفالت و سرپرستی مریم را عهده دار شود ، و ( نیز ) به هنگامی که ( دانشمندان بنی اسرائیل ، برای کسب افتخار سرپرستی او ، ) با هم کشمکش داشتند ، حضور نداشتی و همه اینها ، از راه وحی به تو گفته شد. )
(45) ( به یاد آورید ) هنگامی را که فرشتگان گفتند: «ای مریم! خداوند تو را به کلمه ای [ وجود با عظمتی ] از طرف خودش بشارت می دهد که نامش «مسیح ، عیسی پسر مریم» است در حالی که در این جهان و جهان دیگر ، صاحب شخصیّت خواهد بود و از مقرّبان ( الهی ) است.
(46) و با مردم ، در گاهواره و در حالت کهولت ( و میانسال شدن ) سخن خواهد گفت و از شایستگان است.»
(47) ( مریم ) گفت: «پروردگارا! چگونه ممکن است فرزندی برای من باشد ، در حالی که انسانی با من تماس نگرفته است؟!» فرمود: «خداوند ، این گونه هر چه را بخواهد می آفریند! هنگامی که چیزی را مقرّر دارد ( و فرمان هستی آن را صادر کند ) ، فقط به آن می گوید: «موجود باش!» آن نیز فوراً موجود می شود.
(48) و به او ، کتاب و دانش و تورات و انجیل ، می آموزد.
(49) و ( او را به عنوان ) رسول و فرستاده به سوی بنی اسرائیل ( قرار داده ، که به آنها می گوید: ) من نشانه ای از طرف پروردگار شما ، برایتان آورده ام من از گِل ، چیزی به شکل پرنده می سازم سپس در آن می دمم و به فرمان خدا ، پرنده ای می گردد. و به اذن خدا ، کورِ مادرزاد و مبتلایان به برص [ پیسی ] را بهبودی می بخشم و مردگان را به اذن خدا زنده می کنم و از آنچه می خورید ، و در خانه های خود ذخیره می کنید ، به شما خبر می دهم مسلماً در اینها ، نشانه ای برای شماست ، اگر ایمان داشته باشید!
(50) و آنچه را پیش از من از تورات بوده ، تصدیق می کنم و ( آمده ام ) تا پاره ای از چیزهایی را که ( بر اثر ظلم و گناه ، ) بر شما حرام شده ، ( مانند گوشت بعضی از چهارپایان و ماهیها ، ) حلال کنم و نشانه ای از طرف پروردگار شما ، برایتان آورده ام پس از خدا بترسید ، و مرا اطاعت کنید!
(51) خداوند ، پروردگار من و شماست او را بپرستید ( نه من ، و نه چیز دیگر را ) ! این است راه راست!»
(52) هنگامی که عیسی از آنان احساس کفر ( و مخالفت ) کرد ، گفت: «کیست که یاور من به سوی خدا ( برای تبلیغ آیین او ) گردد؟» حواریان [ شاگردانِ مخصوصِ او ] گفتند: «ما یاوران خداییم به خدا ایمان آوردیم و تو ( نیز ) گواه باش که ما اسلام آورده ایم.
(53) پروردگارا! به آنچه نازل کرده ای ، ایمان آوردیم و از فرستاده ( تو ) پیروی نمودیم ما را در زمره گواهان بنویس!»
(54) و ( یهود و دشمنان مسیح ، برای نابودی او و آیینش ، ) نقشه کشیدند و خداوند ( بر حفظ او و آیینش ، ) چاره جویی کرد و خداوند ، بهترین چاره جویان است.
(55) ( به یاد آورید ) هنگامی را که خدا به عیسی فرمود: «من تو را برمی گیرم و به سوی خود ، بالا می برم و تو را از کسانی که کافر شدند ، پاک می سازم و کسانی را که از تو پیروی کردند ، تا روز رستاخیز ، برتر از کسانی که کافر شدند ، قرار می دهم سپس بازگشت شما به سوی من است و در میان شما ، در آنچه اختلاف داشتید ، داوری می کنم.
(56) امّا آنها که کافر شدند ، ( و پس از شناختن حق ، آن را انکار کردند ، ) در دنیا و آخرت ، آنان را مجازات دردناکی خواهم کرد و برای آنها ، یاورانی نیست.
(57) امّا آنها که ایمان آوردند ، و اعمال صالح انجام دادند ، خداوند پاداش آنان را بطور کامل خواهد داد و خداوند ، ستمکاران را دوست نمی دارد.»
(58) اینها را که بر تو می خوانیم ، از نشانه ها ( ی حقّانیّت تو ) است ، و یادآوری حکیمانه است.
(59) مَثَل عیسی در نزد خدا ، همچون آدم است که او را از خاک آفرید ، و سپس به او فرمود: «موجود باش!» او هم فوراً موجود شد. ( بنا بر این ، ولادت مسیح بدون پدر ، هرگز دلیل بر الوهیّت او نیست. )
(60) اینها حقیقتی است از جانب پروردگار تو بنا بر این ، از تردید کنندگان مباش!
/ 0 نظر / 234 بازدید