ترجمه سوره آل عمران ( از آیه 81 تا آیه 100 )

وَ إِذْ أَخَذَ اللَّهُ میثاقَ النَّبِیِّینَ لَما آتَیْتُکُمْ مِنْ کِتابٍ وَ حِکْمَةٍ ثُمَّ جاءَکُمْ رَسُولٌ مُصَدِّقٌ لِما مَعَکُمْ لَتُؤْمِنُنَّ بِهِ وَ لَتَنْصُرُنَّهُ قالَ أَ أَقْرَرْتُمْ وَ أَخَذْتُمْ عَلى‏ ذلِکُمْ إِصْری قالُوا أَقْرَرْنا قالَ فَاشْهَدُوا وَ أَنَا مَعَکُمْ مِنَ الشَّاهِدینَ81فَمَنْ تَوَلَّى بَعْدَ ذلِکَ فَأُولئِکَ هُمُ الْفاسِقُونَ82أَ فَغَیْرَ دینِ اللَّهِ یَبْغُونَ وَ لَهُ أَسْلَمَ مَنْ فِی السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ طَوْعاً وَ کَرْهاً وَ إِلَیْهِ یُرْجَعُونَ83قُلْ آمَنَّا بِاللَّهِ وَ ما أُنْزِلَ عَلَیْنا وَ ما أُنْزِلَ عَلى‏ إِبْراهیمَ وَ إِسْماعیلَ وَ إِسْحاقَ وَ یَعْقُوبَ وَ الْأَسْباطِ وَ ما أُوتِیَ مُوسى‏ وَ عیسى‏ وَ النَّبِیُّونَ مِنْ رَبِّهِمْ لا نُفَرِّقُ بَیْنَ أَحَدٍ مِنْهُمْ وَ نَحْنُ لَهُ مُسْلِمُونَ84وَ مَنْ یَبْتَغِ غَیْرَ الْإِسْلامِ دیناً فَلَنْ یُقْبَلَ مِنْهُ وَ هُوَ فِی الْآخِرَةِ مِنَ الْخاسِرینَ85کَیْفَ یَهْدِی اللَّهُ قَوْماً کَفَرُوا بَعْدَ إیمانِهِمْ وَ شَهِدُوا أَنَّ الرَّسُولَ حَقٌّ وَ جاءَهُمُ الْبَیِّناتُ وَ اللَّهُ لا یَهْدِی الْقَوْمَ الظَّالِمینَ86أُولئِکَ جَزاؤُهُمْ أَنَّ عَلَیْهِمْ لَعْنَةَ اللَّهِ وَ الْمَلائِکَةِ وَ النَّاسِ أَجْمَعینَ87خالِدینَ فیها لا یُخَفَّفُ عَنْهُمُ الْعَذابُ وَ لا هُمْ یُنْظَرُونَ88إِلاَّ الَّذینَ تابُوا مِنْ بَعْدِ ذلِکَ وَ أَصْلَحُوا فَإِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَحیمٌ89إِنَّ الَّذینَ کَفَرُوا بَعْدَ إیمانِهِمْ ثُمَّ ازْدادُوا کُفْراً لَنْ تُقْبَلَ تَوْبَتُهُمْ وَ أُولئِکَ هُمُ الضَّالُّونَ90إِنَّ الَّذینَ کَفَرُوا وَ ماتُوا وَ هُمْ کُفَّارٌ فَلَنْ یُقْبَلَ مِنْ أَحَدِهِمْ مِلْ‏ءُ الْأَرْضِ ذَهَباً وَ لَوِ افْتَدى‏ بِهِ أُولئِکَ لَهُمْ عَذابٌ أَلیمٌ وَ ما لَهُمْ مِنْ ناصِرینَ91لَنْ تَنالُوا الْبِرَّ حَتَّى تُنْفِقُوا مِمَّا تُحِبُّونَ وَ ما تُنْفِقُوا مِنْ شَیْ‏ءٍ فَإِنَّ اللَّهَ بِهِ عَلیمٌ92کُلُّ الطَّعامِ کانَ حِلاًّ لِبَنی‏ إِسْرائیلَ إِلاَّ ما حَرَّمَ إِسْرائیلُ عَلى‏ نَفْسِهِ مِنْ قَبْلِ أَنْ تُنَزَّلَ التَّوْراةُ قُلْ فَأْتُوا بِالتَّوْراةِ فَاتْلُوها إِنْ کُنْتُمْ صادِقینَ93فَمَنِ افْتَرى‏ عَلَى اللَّهِ الْکَذِبَ مِنْ بَعْدِ ذلِکَ فَأُولئِکَ هُمُ الظَّالِمُونَ94قُلْ صَدَقَ اللَّهُ فَاتَّبِعُوا مِلَّةَ إِبْراهیمَ حَنیفاً وَ ما کانَ مِنَ الْمُشْرِکینَ95إِنَّ أَوَّلَ بَیْتٍ وُضِعَ لِلنَّاسِ لَلَّذی بِبَکَّةَ مُبارَکاً وَ هُدىً لِلْعالَمینَ96فیهِ آیاتٌ بَیِّناتٌ مَقامُ إِبْراهیمَ وَ مَنْ دَخَلَهُ کانَ آمِناً وَ لِلَّهِ عَلَى النَّاسِ حِجُّ الْبَیْتِ مَنِ اسْتَطاعَ إِلَیْهِ سَبیلاً وَ مَنْ کَفَرَ فَإِنَّ اللَّهَ غَنِیٌّ عَنِ الْعالَمینَ97قُلْ یا أَهْلَ الْکِتابِ لِمَ تَکْفُرُونَ بِآیاتِ اللَّهِ وَ اللَّهُ شَهیدٌ عَلى‏ ما تَعْمَلُونَ98قُلْ یا أَهْلَ الْکِتابِ لِمَ تَصُدُّونَ عَنْ سَبیلِ اللَّهِ مَنْ آمَنَ تَبْغُونَها عِوَجاً وَ أَنْتُمْ شُهَداءُ وَ مَا اللَّهُ بِغافِلٍ عَمَّا تَعْمَلُونَ99یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا إِنْ تُطیعُوا فَریقاً مِنَ الَّذینَ أُوتُوا الْکِتابَ یَرُدُّوکُمْ بَعْدَ إیمانِکُمْ کافِرینَ100
 
 
ترجمه آیت الله مکارم شیرازی:
(81) و ( به خاطر بیاورید ) هنگامی را که خداوند ، از پیامبران ( و پیروان آنها ) ، پیمان مؤکّد گرفت ، که هر گاه کتاب و دانش به شما دادم ، سپس پیامبری به سوی شما آمد که آنچه را با شماست تصدیق می کند ، به او ایمان بیاورید و او را یاری کنید! سپس ( خداوند ) به آنها گفت: «آیا به این موضوع ، اقرار دارید؟ و بر آن ، پیمان مؤکّد بستید؟» گفتند: « ( آری ) اقرار داریم!» ( خداوند به آنها ) گفت: «پس گواه باشید! و من نیز با شما از گواهانم.»
(82) پس کسی که بعد از این ( پیمان محکم ) ، روی گرداند ، فاسق است.
(83) آیا آنها غیر از آیین خدا می طلبند؟! ( آیین او همین اسلام است ) و تمام کسانی که در آسمانها و زمین هستند ، از روی اختیار یا از روی اجبار ، در برابرِ ( فرمان ) او تسلیمند ، و همه به سوی او بازگردانده می شوند.
(84) بگو: «به خدا ایمان آوردیم و ( همچنین ) به آنچه بر ما و بر ابراهیم و اسماعیل و اسحاق و یعقوب و اسباط نازل گردیده و آنچه به موسی و عیسی و ( دیگر ) پیامبران ، از طرف پروردگارشان داده شده است ما در میان هیچ یک از آنان فرقی نمی گذاریم و در برابرِ ( فرمان ) او تسلیم هستیم.»
(85) و هر کس جز اسلام ( و تسلیم در برابر فرمان حق ، ) آیینی برای خود انتخاب کند ، از او پذیرفته نخواهد شد و او در آخرت ، از زیانکاران است.
(86) چگونه خداوند جمعیّتی را هدایت می کند که بعد از ایمان و گواهی به حقّانیّت رسول و آمدن نشانه های روشن برای آنها ، کافر شدند؟! و خدا ، جمعیّت ستمکاران را هدایت نخواهد کرد!
(87) کیفر آنها ، این است که لعن ( و طرد ) خداوند و فرشتگان و مردم همگی بر آنهاست.
(88) همواره در این لعن ( و طرد و نفرین ) می مانند مجازاتشان تخفیف نمی یابد و به آنها مهلت داده نمی شود.
(89) مگر کسانی که پس از آن ، توبه کنند و اصلاح نمایند ( و در مقام جبران گناهان گذشته برآیند ، که توبه آنها پذیرفته خواهد شد ) زیرا خداوند ، آمرزنده و بخشنده است.
(90) کسانی که پس از ایمان کافر شدند و سپس بر کفر ( خود ) افزودند ، ( و در این راه اصرار ورزیدند ، ) هیچ گاه توبه آنان ، ( که از روی ناچاری یا در آستانه مرگ صورت می گیرد ، ) قبول نمی شود و آنها گمراهان ( واقعی ) اند ( چرا که هم راه خدا را گم کرده اند ، و هم راه توبه را! ) .
(91) کسانی که کافر شدند و در حال کفر از دنیا رفتند ، اگر چه روی زمین پر از طلا باشد ، و آن را بعنوان فدیه ( و کفّاره اعمال بد خویش ) بپردازند ، هرگز از هیچ یک آنها قبول نخواهد شد و برای آنان ، مجازاتِ دردناک است و یاورانی ندارند.
(92) هرگز به ( حقیقت ) نیکوکاری نمی رسید مگر اینکه از آنچه دوست می دارید ، ( در راه خدا ) انفاق کنید و آنچه انفاق می کنید ، خداوند از آن آگاه است.
(93) همه غذاها ( ی پاک ) بر بنی اسرائیل حلال بود ، جز آنچه اسرائیل ( یعقوب ) ، پیش از نزول تورات ، بر خود تحریم کرده بود ( مانند گوشت شتر که برای او ضرر داشت. ) بگو: «اگر راست می گویید تورات را بیاورید و بخوانید! ( این نسبتهایی که به پیامبران پیشین می دهید ، حتّی در تورات تحریف شده شما نیست! ) »
(94) بنا بر این ، آنها که بعد از این به خدا دروغ می بندند ، ستمگرند! ( زیرا از روی علم و عمد چنین می کنند ) .
(95) بگو: «خدا راست گفته ( و اینها در آیین پاک ابراهیم نبوده ) است. بنا بر این ، از آیین ابراهیم پیروی کنید ، که به حق گرایش داشت ، و از مشرکان نبود!»
(96) نخستین خانه ای که برای مردم ( و نیایش خداوند ) قرار داده شد ، همان است که در سرزمین مکّه است ، که پر برکت ، و مایه هدایت جهانیان است.
(97) در آن ، نشانه های روشن ، ( از جمله ) مقام ابراهیم است و هر کس داخل آن [ خانه خدا ] شود در امان خواهد بود ، و برای خدا بر مردم است که آهنگ خانه ( او ) کنند ، آنها که توانایی رفتن به سوی آن دارند. و هر کس کفر ورزد ( و حج را ترک کند ، به خود زیان رسانده ) ، خداوند از همه جهانیان ، بی نیاز است.
(98) بگو: «ای اهل کتاب! چرا به آیات خدا کفر می ورزید؟! و خدا گواه است بر اعمالی که انجام می دهید!»
(99) بگو: «ای اهل کتاب! چرا افرادی را که ایمان آورده اند ، از راه خدا بازمی دارید ، و می خواهید این راه را کج سازید؟! در حالی که شما ( به درستی این راه ) گواه هستید و خداوند از آنچه انجام می دهید ، غافل نیست!»
(100) ای کسانی که ایمان آورده اید! اگر از گروهی از اهل کتاب ، ( که کارشان نفاق افکنی و شعله ور ساختنِ آتش کینه و عداوت است ) اطاعت کنید ، شما را پس از ایمان ، به کفر بازمی گردانند.
/ 0 نظر / 60 بازدید