مهربانترین آیه قرآن کدام است؟

 

بخشش

 

به نظر می‌رسد گسترده‌ترین آیه در بعد رأفت و مهربانی آیه 53 سوره زمر است که خداوند به پیامبر رحمتش می‌فرماید:

«قُلْ یَا عِبَادِیَ الَّذِینَ أَسْرَفُوا عَلَى أَنفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِن رَّحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ یَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِیعًا إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِیمُ ؛ بگو: «اى بندگان من- که بر خویشتن زیاده‏روى روا داشته‏اید- از رحمت خدا نومید مشوید. در حقیقت، خدا همه گناهان را مى‏آمرزد، که او خود آمرزنده مهربان است.

 

در بعضی از احادیث ما وارد شده است که وقتی آیه 53 زمر نازل شد شیطان رجیم از خشم و عصبانیت آنچنان صیحه و شیونی سر داد که به حالت غش در آمد و گفت : با نزول این آیه من ناامید و بیچاره شدم و خداوند با این آیه کمر مرا شکست چرا که هر چه من در گمراهی و ضلالت انسان تلاش نموده و آن‌ها را به گناه و معصیت وادار نمایم ، خداوند با این آیه به همه آن‌ها وعده آمرزش و بخشش داده است.

اگر کسی به نکات ظریف این آیه دقت کند نهایت مهرورزی و عطوفت خالق یکتا را نسبت به بندگانش مشاهده خواهد کرد .

ما تنها به چند نکته اشاره می‌کنیم : 

1.تعبیر به (یا عبادی) آغازگر لطفی بی نهایت و مهربانی عظیم از ناحیه پروردگار است به کسانی که با گناه و معصیت خودشان را از عبودیت خدا خارج کرده‌اند.

2.جمله (لا تفنطو) آنچنان امید و نشاطی در بندگان خدا ایجاد می‌کند که عشق و محبت بنده را به گوینده این جمله ازدیاد می‌بخشد.

3.جمله (رحمة الله) بیانگر نهایت مهر و کمال عطوفت و مهربانی با خدا را به بندگانش می‌رساند.

4.جمله (ان الله یغفر الذنوب) وعده ای را از سوی خداوند به بنده‌اش می‌دهد که بیانگر رساندن بنده به مقام عفو و بخشش ربوبی است.

5.جمله (جمیعاً) تأکید بر این عفو و بخشش است آن هم نه فقط راجع به یک یا چند گناه بلکه راجع به همه گناهان.

6.جمله (غفور الرحیم) در حقیقت مهر و امضاء خداوند بر این وعده است که ؛ همانا این همه لطف و رحمت از منبع و سرچشمه کسی به سوی بنده سرازیر شده است که خودش هم غفور و آمرزنده است و هم رحیم و مهربان.»

بخش قرآن تبیان

منبع: شفقنا

/ 5 نظر / 45 بازدید
مسلمان

سلام . من مسلمانم شما چطور ؟ قراره یه باره دیگه به مسلمون بودن خودمون ببالیم . یادمون بیاد که مسلمونیم . من قراره تو وبلاگ : http://man-mosalmanam.persianblog.ir از دینم دفاع کنم . سری به ما بزنید اگر دوست داشتید ما را با نام ( من مسلمانم ... سرباز خدا ) لینک کنید و ما در وبلاگمان با خبر سازید تا شما را لینک کنیم . انا فتحناک لک فتحا مبینا

masood

انشاءالله که عاقبت به خیر باشید اگر اخلاص باشد ، کوچکترین کارها در این دنیای پرهیاهوی اینترنت ، موثر ترین نتایج را خواهد داشت . ومن الله التوفیق

ali

با سلام وب پر محتوایی دارید انشا الله در فضای مجازی موفق باشید

نگاهی نو و تلاشی دوباره در بازشناسی اسلام

نگاهی نو و تلاشی دوباره در بازشناسی اسلام وبلاگ بسیار پر محتوا و خواندنی دارید در این ماه عزیز ما را نیز در این راه یاری دهید رسانه شمایید دست نوشته های داوود نوبیانی noubayani.persianblog.ir