زندگینامه استاد امیر محمود کاشفى

 

[عکس: per_1214.jpg]


استاد دکتر حاج امیر محمود کاشفى در شهر زاهدان پا به عرصه وجود نهاد. ولادت او در خانواده اى مذهبى و معنوى، نخستین بارقه پرورش الهى او شد. پدرش مرحوم حاج محمد زمان، از فضلاى زمان، بر تربیت معنوى و مذهبى فرزندش اهتمامى بسیار داشت. و در این راه از هیچ کوشش فروگذار نمى کرد. به همین سبب نیز نخستین طلیعه هاى عشق به قرآن و فراگیرى آن، به تشویق پدر در زندگى استاد کاشفى درخشیدن گرفت. شنیدن برخى آوازهاى مذهبى که در نظام طاغوت، از رادیو پخش مى شد، یکى دیگر از عوامل تعقیب کاشفى به نغمات و الحان قرآن کریم شد.
پس از آن، در طول مدت سکونت استاد کاشفى در شهر اهواز و شنیدن تلاوتهاى استاد عبد الباسط از رادیوى عراق که در آنجا به خوبى شنیده مى شد، عزم او در فراگیرى الحان قرآنى، صد چندان شد.
استاد کاشفى، در منزلى بزرگ در اهواز، فارغ از هرگونه هیاهو و یا مانعى، به تلاوت و تمرین آنچه شنیده بود مى پرداخت و بدین سان حیات قرآنى او رنگى تازه به خود گرفت. استاد کاشفى نخستین بار صورت رسمى در کلاس چهارم ابتدایى در حالى که توانایى خود را در زمینه تلاوت از همگان مخفى داشته بود؛ به تلاوت سوره مبارکه شمس پرداخت، چنان تلاوتى که همگان زبان به تحسین او گشودند. از آن پس استاد کاشفى قارى مدرسه شد و به صورت رسمى به تلاوت پرداخت. مسیر آموزش دکتر کاشفى، با تقلید از استاد عبدالباسط و استاد منشاوى ادامه یافت و پس از آن با تقلید از قرائتهاى مرحوم استاد شیخ مصطفى اسماعیل، تکمیل شد. استاد کاشفى در زمینه علوم مختلف قرآن از استادان: آیت الله حایرى شیرازى و آیت الله معرفت بهره هاى بسیارى گرفتند.
استاد دکتر امیر محمود کاشفى در سال 1364 در مسابقات سراسرى قرآن دانشجویان دانشگاه تهران شرکت کرد و حایز رتبه اول شد. او همچنین در مسابقات جهانى قرآن کریم در کشور مالزى رتبه سوم را از آن خود ساخت.
استاد کاشفى در ادامه فعالیتهاى قرآنى خود، در طول سالهاى جنگ تحمیلى با بسیارى از برادران و قاریان برجسته دانشگاه تهران در محل تالار امیر کبیر این دانشگاه به برپائى جلسات قرآن کریم پرداخت و این جلسات را سالها تداوم بخشید. استاد امیر محمود کاشفى که در ابتدا با نام کاشى ساز پور در جامعه قرآن کشور به فعالیتهاى قرآنى مى پرداختند که این کتاب را سروش به چاپ رسانده است استاد کاشفى در کنار فعالیتهاى قرآنى خود به امر تحصیل نیز اهتمام بسیار داشت او تحصیلات خود را در مقطع دکتراى زبان و ادبیات عرب دانشگاه تهران به اتمام رسانده است. و در حال حاضر به تدریس در دانشگاه تهران اشتغال دارد و عضو هیأت علمى این دانشگاه است. مقالات علمى این استاد ارجمند همواره در مجله دانشکده ادبیات و علوم انسانى دانشگاه تهران به چاپ رسیده و مورد استفاده علاقه مندان دوره است.
استاد امیر محمود کاشفى سه فرزند به نامهاى مریم، ابوالحسن، و فاطمه دارد و با توجه به فعالیت و علاقه بسیار او به تربیت قرآنى فرزندانش، آنها نیز اشتیاق بسیارى به فراگیرى علوم قرآنى دارند.
استاد کاشفى براى تبلیغ و ترویج فرهنگ قرآنى به کشورهاى مختلفى چون عربستان، سوریه، مالزى، هند و پاکستان سفر کرده است. او در سال 1364 در محضر مقام معظم رهبرى که در ان زمان ریاست جمهورى را عهده دار بودند به تلاوت قرآن پرداخت و مورد تفقد و ارشاد معظم له قرار گرفت. استاد کاشفى از استادان مصطفى اسماعیل، عبدالباسط و عبد الفتاح شعشاعى به عنوان قاریان برجسته کشور مصر یاد مى کند. استاد کاشفى علاوه بر تلاوت قرآن در زمینه خوشنویسى فعالیت داد و به مرحله استادى در انجمن خوشنویسان دست یافته است او همچنین به برخى رشته هاى ورزش نیز علاقه دارد.


منبع:سایت شورای عالی قرآن

/ 0 نظر / 57 بازدید