آیا در بهشت قرآن خوانده می شود؟

در آیات متعددی از قرآن کریم، گفتگوهای بهشتیان نقل شده یعنی اینکه در بهشت چه گفتگوهایی بین بهشتیان رد و بدل می شود، اجمالا در برخی آیات به آنها اشاراتی شده است و این بدان معناست که عبارات این آیات (و لو در قالب گفتمان بهشتی) قرائت می شود .

 

قرآن

 

 

 

 

به عنوان نمونه:

 

گاه قرآن از ستایش و سرور بهشتیان اینچنین یاد می کند:

 

وَ نَزَعْنا ما فی‏ صُدُورِهِمْ مِنْ غِلٍّ تَجْری مِنْ تَحْتِهِمُ الْأَنْهارُ وَ قالُوا الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذی هَدانا لِهذا وَ ما کُنَّا لِنَهْتَدِیَ لَوْ لا أَنْ هَدانَا اللَّهُ لَقَدْ جاءَتْ رُسُلُ رَبِّنا بِالْحَقِّ وَ نُودُوا أَنْ تِلْکُمُ الْجَنَّةُ أُورِثْتُمُوها بِما کُنْتُمْ تَعْمَلُونَ (اعراف /43)

 

و آنچه در دلها از کینه و حسد دارند، بر مى‏ کنیم (تا در صفا و صمیمیّت با هم زندگى کنند) و از زیر (قصرها و درختان) آنها، نهرها جریان دارد و مى‏گویند: «ستایش مخصوص خداوندى است که ما را به این (همه نعمتها) رهنمون شد و اگر خدا ما را هدایت نکرده بود، ما (به اینها) راه نمى‏یافتیم. مسلّماً فرستادگان پروردگار ما حق را آوردند» و (در این هنگام) به آنان ندا داده مى ‏شود که: «این بهشت را در برابر اعمالى که انجام مى‏دادید، به ارث بردید».

 

و در آیه ای دیگر چنین می فرماید:

 

وَ قالُوا الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذی أَذْهَبَ عَنَّا الْحَزَنَ إِنَّ رَبَّنا لَغَفُورٌ شَکُورٌ (فاطر/34)

 

و مى‏گویند: سپاس خدایى را که اندوه از ما دور کرد، زیرا پروردگار ما آمرزنده و شکرپذیر است.

 

‏در آیات دیگر قرآن کریم از گفتگوی بین بهشتیان و جهنمیان هم سخن به میان آمده است:

 

وَ نادى‏ أَصْحابُ الْجَنَّةِ أَصْحابَ النَّارِ أَنْ قَدْ وَجَدْنا ما وَعَدَنا رَبُّنا حَقًّا فَهَلْ وَجَدْتُمْ ما وَعَدَ رَبُّکُمْ حَقًّا قالُوا نَعَمْ فَأَذَّنَ مُؤَذِّنٌ بَیْنَهُمْ أَنْ لَعْنَةُ اللَّهِ عَلَى الظَّالِمینَ

 

 (اعراف/44)

 

و بهشتیان دوزخیان را صدا مى‏زنند که: «آنچه را پروردگارمان به ما وعده داده بود، همه را حق یافتیم آیا شما هم آنچه را پروردگارتان به شما وعده داده بود حق یافتید؟» در این هنگام، ندا دهنده‏اى در میان آنها ندا مى‏دهد که لعنت خدا بر ستمگران باد.

 

وَ إِذا صُرِفَتْ أَبْصارُهُمْ تِلْقاءَ أَصْحابِ النَّارِ قالُوا رَبَّنا لا تَجْعَلْنا مَعَ الْقَوْمِ الظَّالِمینَ (اعراف/47)

 

جهنمیان

 

 

 

و هنگامى که چشمشان به دوزخیان مى‏افتد مى‏گویند: «پروردگارا، ما را با گروه ستمگران قرار مده.

 

و گاهی نیز از توبیخ و سرزنش جهنمیان و اظهار عجز آنان خبر داده است:

 

ثُمَّ لَمْ تَکُنْ فِتْنَتُهُمْ إِلاَّ أَنْ قالُوا وَ اللَّهِ رَبِّنا ما کُنَّا مُشْرِکینَ (انعام‏/23)

 

سپس پاسخ و عذر آنها، چیزى جز این نیست که مى‏گویند: «به خداوندى که پروردگار ماست سوگند که ما مشرک نبودیم!»

 

وَ لَوْ تَرى‏ إِذْ وُقِفُوا عَلَى النَّارِ فَقالُوا یا لَیْتَنا نُرَدُّ وَ لا نُکَذِّبَ بِآیاتِ رَبِّنا وَ نَکُونَ مِنَ الْمُؤْمِنینَ (انعام‏/27)

 

کاش (حال آنها را) هنگامى که در برابر آتش (دوزخ) ایستاده‏اند ببینى، مى‏گویند: اى کاش (بار دیگر، به دنیا) بازگردانده مى‏شدیم و آیات پروردگارمان را تکذیب نمى‏کردیم و از مؤمنان مى‏بودیم‏!

 

وَ لَوْ تَرى‏ إِذْ وُقِفُوا عَلى‏ رَبِّهِمْ قالَ أَ لَیْسَ هذا بِالْحَقِّ قالُوا بَلى‏ وَ رَبِّنا قالَ فَذُوقُوا الْعَذابَ بِما کُنْتُمْ تَکْفُرُونَ (انعام‏/30)

 

اگر آنها را به هنگامى که در پیشگاه پروردگارشان ایستاده‏اند، ببینى! (به آنها) مى‏گوید: «آیا این حق نیست؟» مى‏گویند: «آرى، قسم به پروردگارمان (حق است)» مى‏گوید: «پس مجازات را بچشید به سزاى آنچه انکار مى‏کردید».

 

و گاهی هم به گفتگوها و خطابات صحرای محشر اشاره کرده است:

 

وَ یَوْمَ یَحْشُرُهُمْ جَمیعاً یا مَعْشَرَ الْجِنِّ قَدِ اسْتَکْثَرْتُمْ مِنَ الْإِنْسِ وَ قالَ أَوْلِیاؤُهُمْ مِنَ الْإِنْسِ رَبَّنَا اسْتَمْتَعَ بَعْضُنا بِبَعْضٍ وَ بَلَغْنا أَجَلَنَا الَّذی أَجَّلْتَ لَنا قالَ النَّارُ مَثْواکُمْ خالِدینَ فیها إِلاَّ ما شاءَ اللَّهُ إِنَّ رَبَّکَ حَکیمٌ عَلیمٌ (انعام‏/128)

 

در آن روز که (خدا) همه آنها را جمع و محشور میسازد، (مى‏گوید:) اى جمعیّت شیاطین و جن! شما افراد زیادى از انسانها را گمراه ساختید.

دوستان و پیروان آنها از میان انسانها مى‏گویند: «پروردگارا! هر یک از ما دو گروه [پیشوایان و پیروان گمراه‏] از دیگرى استفاده کردیم (ما به لذّات هوس آلود و زودگذر رسیدیم و آنها بر ما حکومت کردند) و به اجلى که براى ما مقرّر داشته بودى رسیدیم.» (خداوند) مى‏گوید: «آتش جایگاه شماست جاودانه در آن خواهید ماند، مگر آنچه خدا بخواهد» پروردگار تو حکیم و داناست.‏

 

نتیجه اینکه در آیات قرآن به تلاوت قرآن توسط بهشتیان اشاره ای نشده است ولی قرآن کریم از برخی گفتگوها و سخنان اخروی بهشتیان و جهنمیان و ... (در صحرای محشر و بهشت و جهنم) خبر داده است.

 

با تلاوت قرآن بالا روید !

در کتاب شریف کافی،ج2/ص603 امام صادق (علیه السلام) از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) نقل می نماید که فرمود:

قرآن کریم در روز قیامت در تمثال جوانی زیبا بر تلاوت کننده و عامل به آن وارد شده ... سپس به او گفته می شود: آیات قرآن را بخوان و بالا برو پس با تلاوت هر آیه ای به درجه و رتبه ای بالاتر و والاتر دست می یابد و ...

نکته:

در کتاب شریف کافی، ج2/ صفحه 596 کتاب فضل القرآن روایات متعدد و جالبی در فضیلت، عظمت و مسائل مرتبط با قرآن کریم وارد شده است.

فرآوری : بخش قرآن تبیان

منبع : پرسمان قرآنی

 

 

/ 4 نظر / 20 بازدید
عرفان

انتظار امید فردایی سرشار از عدالت و آبادانی است . انتظار هجرت پروانه ای است که از دیار گلهای پژمرده آمده است . انتظار مشق عشق عاشقی است . انتظار.... [گل][گل][گل]

كربلايي

سلام[گل] در سینه ام غمی دوباره جان گرفته است امشب دلم بیاد شهیدان گرفته است تاروزهای پیش دلم گور سرد بود اینک به یمن یاد شما جان گرفته است دراسمان سینه ی من ابر بغض خفت صحرای دل بهانه ی یاران گرفته است وبلاگ كربلايي110 به وجود مردان مردي چون جانباز عزيز مهندس حميد باقري افتخار ميكند و براي ايشان طول عمر باعزت آرزو ميكند.[گل] موفق وكربلايي باشيد[گل]

عرفان

سلام نه فقط بنده به ذات ازلي مي نازد ناشر حكم ولايت به ولي مي نازد گر بنازد به علي شيعه ندارد عجبي عجب اينجاست خدا هم به علي مي نازد عيد کمال دين .سالروز اتمام نعمت وهنگامه اعلان وصايت و ولايت امير المومنين (ع) بر شما دوست بزرگوار مبارک باد يا علي [گل][گل][گل]

سید حسین

آیا جزو نویسندگان وبلاگ من می شوی ؟ آیا تبادل لینک می کنی ؟