ترجمه سوره یونس ( از آیه 1 تا آیه 10 )

الر تِلْکَ آیاتُ الْکِتابِ الْحَکیمِ1أَ کانَ لِلنَّاسِ عَجَباً أَنْ أَوْحَیْنا إِلى‏ رَجُلٍ مِنْهُمْ أَنْ أَنْذِرِ النَّاسَ وَ بَشِّرِ الَّذینَ آمَنُوا أَنَّ لَهُمْ قَدَمَ صِدْقٍ عِنْدَ رَبِّهِمْ قالَ الْکافِرُونَ إِنَّ هذا لَساحِرٌ مُبینٌ2إِنَّ رَبَّکُمُ اللَّهُ الَّذی خَلَقَ السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ فی‏ سِتَّةِ أَیَّامٍ ثُمَّ اسْتَوى‏ عَلَى الْعَرْشِ یُدَبِّرُ الْأَمْرَ ما مِنْ شَفیعٍ إِلاَّ مِنْ بَعْدِ إِذْنِهِ ذلِکُمُ اللَّهُ رَبُّکُمْ فَاعْبُدُوهُ أَ فَلا تَذَکَّرُونَ3إِلَیْهِ مَرْجِعُکُمْ جَمیعاً وَعْدَ اللَّهِ حَقًّا إِنَّهُ یَبْدَؤُا الْخَلْقَ ثُمَّ یُعیدُهُ لِیَجْزِیَ الَّذینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ بِالْقِسْطِ وَ الَّذینَ کَفَرُوا لَهُمْ شَرابٌ مِنْ حَمیمٍ وَ عَذابٌ أَلیمٌ بِما کانُوا یَکْفُرُونَ4هُوَ الَّذی جَعَلَ الشَّمْسَ ضِیاءً وَ الْقَمَرَ نُوراً وَ قَدَّرَهُ مَنازِلَ لِتَعْلَمُوا عَدَدَ السِّنینَ وَ الْحِسابَ ما خَلَقَ اللَّهُ ذلِکَ إِلاَّ بِالْحَقِّ یُفَصِّلُ الْآیاتِ لِقَوْمٍ یَعْلَمُونَ5إِنَّ فی‏ اخْتِلافِ اللَّیْلِ وَ النَّهارِ وَ ما خَلَقَ اللَّهُ فِی السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ لَآیاتٍ لِقَوْمٍ یَتَّقُونَ6إِنَّ الَّذینَ لا یَرْجُونَ لِقاءَنا وَ رَضُوا بِالْحَیاةِ الدُّنْیا وَ اطْمَأَنُّوا بِها وَ الَّذینَ هُمْ عَنْ آیاتِنا غافِلُونَ7أُولئِکَ مَأْواهُمُ النَّارُ بِما کانُوا یَکْسِبُونَ8إِنَّ الَّذینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ یَهْدیهِمْ رَبُّهُمْ بِإیمانِهِمْ تَجْری مِنْ تَحْتِهِمُ الْأَنْهارُ فی‏ جَنَّاتِ النَّعیمِ9دَعْواهُمْ فیها سُبْحانَکَ اللَّهُمَّ وَ تَحِیَّتُهُمْ فیها سَلامٌ وَ آخِرُ دَعْواهُمْ أَنِ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمینَ10

 

ترجمه آیت الله مکارم شیرازی :

(1) الر ، این آیات کتاب استوار و حکمت آمیز است!

(2) آیا برای مردم ، موجب شگفتی بود که به مردی از آنها وحی فرستادیم که مردم را ( از عواقب کفر و گناه ) بترسان ، و به کسانی که ایمان آورده اند بشارت ده که برای آنها ، سابقه نیک ( و پاداشهای مسلّم ) نزد پروردگارشان است؟! ( امّا ) کافران گفتند: «این مرد ، ساحر آشکاری است!»

(3) پروردگار شما ، خداوندی است که آسمانها و زمین را در شش روز [ شش دوران ] آفرید سپس بر تخت ( قدرت ) قرار گرفت ، و به تدبیر کار ( جهان ) پرداخت هیچ شفاعت کننده ای ، جز با اذن او نیست این است خداوند ، پروردگار شما! پس او را پرستش کنید! آیا متذکّر نمی شوید؟!

(4) بازگشت همه شما بسوی اوست! خداوند وعده حقّی فرموده او آفرینش را آغاز می کند ، سپس آن را بازمی گرداند ، تا کسانی را که ایمان آورده و کارهای شایسته انجام داده اند ، بعدالت جزا دهد و برای کسانی که کافر شدند ، نوشیدنی از مایع سوزان است و عذابی دردناک ، بخاطر آنکه کفر می ورزیدند!

(5) او کسی است که خورشید را روشنایی ، و ماه را نور قرار داد و برای آن منزلگاه هایی مقدّر کرد ، تا عدد سالها و حساب ( کارها ) را بدانید خداوند این را جز بحق نیافریده او آیات ( خود را ) برای گروهی که اهل دانشند ، شرح می دهد!

(6) مسلّماً در آمد و شد شب و روز ، و آنچه خداوند در آسمانها و زمین آفریده ، آیات ( و نشانه هایی ) است برای گروهی که پرهیزگارند ( و حقایق را می بینند ) .

(7) آنها که ایمان به ملاقات ما ( و روز رستاخیز ) ندارند ، و به زندگی دنیا خشنود شدند و بر آن تکیه کردند ، و آنها که از آیات ما غافلند ،

(8) ( همه ) آنها جایگاهشان آتش است ، بخاطر کارهایی که انجام می دادند!

(9) ( ولی ) کسانی که ایمان آوردند و کارهای شایسته انجام دادند ، پروردگارشان آنها را در پرتو ایمانشان هدایت می کند از زیر ( قصرهای ) آنها در باغهای بهشت ، نهرها جاری است.

(10) گفتار ( و دعای ) آنها در بهشت این است که: «خداوندا ، منزهی تو!» و تحیّت آنها در آنجا: سلام و آخرین سخنشان این است که: «حمد ، مخصوص پروردگار عالمیان است!»

/ 1 نظر / 77 بازدید
عرفان

در دیار ما هر کالا به هرجا درهمست خوب و بد، معیوب و سالم، زشت و زیبا درهمست گر خریداری، کند کالای خوب از بد جدا با تشر گوید فروشنده : که آقا در همست!! مهدیا! یاران خوبت را مکن از بد جدا روسیاه و رو سفیدش ، جان زهرا درهمست اللهم عجل لولیک الفرج [گل][گل][گل]