تحصیل حافظان کل قرآن کریم در دانشگاه ها رایگان شد
ساعت ٥:٥٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٧ تیر ۱۳٩۱   کلمات کلیدی: مذهبی ،قرآن

ضوابط شمول تحصیل رایگان در دانشگاهها برای حافظان کل قرآن کریم در سال 1391 در شورای توسعه فرهنگ قرآنی به تصویب رسید.

به گزارش ایرنا براساس اعلام روز دوشنبه دبیرخانه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، هفدهمین جلسه شورای توسعه فرهنگ قرآنی به ریاست 'محمدرضا مخبر دزفولی' و با حضور اکثریت اعضای شورا تشکیل شد.

در ابتدای جلسه گزارشی از راه­اندازی مجدد کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور در وزارت علوم ارائه شد.

تصویب اعتبار ویژه ای به منظور رصد و مطالعه روش­ها و فعالیت­های قرآنی کشورهای اسلامی از مصوبات این جلسه بود و مقرر شد گروهی مطالعاتی با مدیریت دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و مشارکت برخی دستگاه­های عضو جهت بررسی تطبیقی فعالیت­های قرآنی کشورهای اسلامی، موضوع­شناسی تحقیقات مورد نیاز و تعریف و تصویب پروژه­های تحقیقی تشکیل شود.

مصوبه دیگر این جلسه تشکیل کمیته­ای با مسوولیت شورای عالی قرآن صدا و سیما جهت بررسی موضوع ساماندهی و طراحی لباس ملی قاریان جمهوری اسلامی ایران بود.

همچنین در این جلسه گزارش عملکرد دستگاه­های عضو شورای توسعه فرهنگ قرآنی در اجرای برنامه­های مصوب سال 1390 ارائه شد که بر همین اساس، وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد از حدود سه و نیم میلیون داوطلب طرح ملی حفظ قرآن کریم (نور)، یک میلیون و 200 هزار نفر در آزمون این طرح قبول شده­اند و آزمون­های طرح نور در مجموعه آموزش و پرورش و هر شش ماه یکبار برگزار خواهد شد.

دراین جلسه گزارش شد از سال تحصیلی جدید مدارس رسمی قرآنی که در آن آموزش­های قرآنی از حالت فوق برنامه، خارج و به برنامه­ اصلی مدارس تبدیل می­شود، تشکیل خواهد شد که در این مدارس دانش‌آموزان ضمن دروس رسمی آموزش و پرورش و گذراندن ساعات آموزشی رسمی، ساعاتی را در قالب برنامه درسی به فراگیری قرآن می‌پردازند.

ویژگی اصلی این نوع مدارس، اولویت داشتن جهت‌گیری و تربیت قرآنی است که گام نخست راه‌اندازی آنها فقط در سطح مدارس ابتداییِ داوطلب به اجرا در می آید و سال­های بعد در مقاطع تحصیلی بالاتر راه­اندازی خواهد شد.

همچنین گزارش فعالیت­های قرآنی دفتر تبلیغات اسلامی نیز با محوریت تبلیغات قرآنی در طرح بشیران جوان، تولید آثار نمایشی با محتوای قرآنی با مشارکت سازمان صداوسیما، گسترش و تسریع در مطالعات تدوین تفاسیر و مفاهیم قرآنی و مطالعات طراحی و ایجاد شهر قرآنی در این جلسه ارائه شد.

منبع : ایرنا