ترجمه سوره فاطر ( از آیه 41 تا آیه 45 )
ساعت ۳:۱٩ ‎ق.ظ روز شنبه ٥ شهریور ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: مذهبی ،ترجمه سوره فاطر

إِنَّ اللَّهَ یُمْسِکُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ أَنْ تَزُولا وَ لَئِنْ زالَتا إِنْ أَمْسَکَهُما مِنْ أَحَدٍ مِنْ بَعْدِهِ إِنَّهُ کانَ حَلیماً غَفُوراً41وَ أَقْسَمُوا بِاللَّهِ جَهْدَ أَیْمانِهِمْ لَئِنْ جاءَهُمْ نَذیرٌ لَیَکُونُنَّ أَهْدى‏ مِنْ إِحْدَى الْأُمَمِ فَلَمَّا جاءَهُمْ نَذیرٌ ما زادَهُمْ إِلاَّ نُفُوراً42اسْتِکْباراً فِی الْأَرْضِ وَ مَکْرَ السَّیِّئِ وَ لا یَحیقُ الْمَکْرُ السَّیِّئُ إِلاَّ بِأَهْلِهِ فَهَلْ یَنْظُرُونَ إِلاَّ سُنَّتَ الْأَوَّلینَ فَلَنْ تَجِدَ لِسُنَّتِ اللَّهِ تَبْدیلاً وَ لَنْ تَجِدَ لِسُنَّتِ اللَّهِ تَحْویلاً43أَ وَ لَمْ یَسیرُوا فِی الْأَرْضِ فَیَنْظُرُوا کَیْفَ کانَ عاقِبَةُ الَّذینَ مِنْ قَبْلِهِمْ وَ کانُوا أَشَدَّ مِنْهُمْ قُوَّةً وَ ما کانَ اللَّهُ لِیُعْجِزَهُ مِنْ شَیْ‏ءٍ فِی السَّماواتِ وَ لا فِی الْأَرْضِ إِنَّهُ کانَ عَلیماً قَدیراً44وَ لَوْ یُؤاخِذُ اللَّهُ النَّاسَ بِما کَسَبُوا ما تَرَکَ عَلى‏ ظَهْرِها مِنْ دَابَّةٍ وَ لکِنْ یُؤَخِّرُهُمْ إِلى‏ أَجَلٍ مُسَمًّى فَإِذا جاءَ أَجَلُهُمْ فَإِنَّ اللَّهَ کانَ بِعِبادِهِ بَصیراً45

 

ترجمه آیت الله مشکینی :

(41) بی تردید خداوند آسمان ها و زمین را از اینکه ( از مسیر نظام عالم هستی ) منحرف و زایل گردند نگه می دارد و اگر زایل و منحرف شوند هرگز احدی پس از او آنها را نگه نمی دارد البته او همواره بردبار و آمرزنده است.

(42) و ( مشرکان ) به سخت ترین سوگندهای خود به خدا سوگند یاد کردند که اگر برای آنها ( پیامبر ) بیم دهنده ای بیاید مسلّما ( علاوه بر آنکه یکی از امم دارای نذیر شوند ) ره یافته تر از آن امّتی که یگانه امّت هاست خواهند بود. پس چون بیم دهنده ای بر آنها آمد جز دوری و نفرت ( از حق ) بر آنها نیفزود ،

(43) برای تکبرطلبی در روی زمین و مکر و نیرنگ بد ، و مکر بد جز اهل خود را فرا نمی گیرد ، و آیا آنها جز سنّت ( الهی درباره ) پیشینیان را انتظار می کشند ( که به عذاب ناگهانی ریشه کن شوند ) ؟ و تو هرگز برای سنّت خداوند تبدیلی و هرگز برای سنّت خداوند تغییری نمی یابی.

(44) و آیا در روی زمین سیر نکردند تا بنگرند که سرانجام کسانی که پیش از آنها بودند چگونه بود؟ در حالی که آنان نیرومندتر از اینها بودند و هرگز خدا چنین نبوده که چیزی او را در آسمان ها و در این زمین درمانده کند ، چرا که همواره او دانا و تواناست.

(45) و اگر خدا مردم را در مقابل آنچه ( از گناه ) کسب کرده اند مؤاخذه می کرد بر پشت این ( کره خاکی ) هیچ جنبنده ای را ( زنده ) نمی گذاشت ، و لکن آنها را تا وقت معینی ( که در علم ازلی او گذشته و در لوح محفوظ ثابت است ) به تأخیر می اندازد ، پس چون اجلشان فرا رسید خداوند همواره به ( حال ) بندگانش بیناست ( و با هر شخصی به تناسب عملش معامله خواهد کرد ) .