«زندگینامه استاد راغب مصطفى غلوش‏»
ساعت ۱۱:۱۱ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٧ تیر ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: مذهبی ،زندگینامه قاریان قرآن

از جمله استادان خوش‏الحان بوستان قرآن کریم، شیخ «راغب مصطفى غلوش‏» است که مشتاقان قرائت این کتاب مقدس، لحن او را سرمشق خود قرار مى‏دهند. استاد غلوش در سال 1317 هجرى شمسى در روستاى «برما» واقع در استان غربى کشور مصر - طنطا به دنیا آمد. وى همانند دیگر استادان این کلام مقدس، متعلق به خانواده‏اى بود که همگى از قاریان ممتاز کشور مصر بوده‏اند. پدرش او را در طفولیت‏براى تعلیم و حفظ قرآن کریم به شیخ «عبدالغنى الشرقاوى‏» سپرد. او سپس به نزد شیخ «ابراهیم الطبهیلى‏» روى آورد و در سنین نوجوانى کل قرآن را حفظ کرد. آنگاه براى تکمیل دوره قرائت، به موسسه الاحمدى طنطا رفته از محضر استاد شیخ «ابراهیم سلام » کسب فیض کرد. از سن شانزده سالگى، در محافل مختلف به تلاوت قرآن مشغول بود و در سن 24 سالگى، رسما قرائت قرآن کریم را در رادیو و تلویزیون مصر آغاز کرد - شاید بتوان گفت این سن در میان قاریان کشور مصر کمترین سن است - بعد از این تاریخ بنا به دعوتهاى مکرر مردم در تمامى شهرهاى مصر به تلاوت قرآن پرداخت.
امروزه استاد غلوش بطور مستمر، در مساجد متعددى به تلاوت قرآن مى‏پردازد که از آن جمله مسجد ابراهیم الدسوقى، مسجد ابا عبدالله الحسین علیه السلام، مسجد سیده زینب علیها السلام و مسجد امام الشافعى است.
استاد در همه حال حق تلاوت را رعایت مى‏کند. به همین دلیل جمیع قراء ممتاز مصر، قرائت او را در سطحى بسیار بالا و صوتش را لطفى از جانب پروردگار متعال مى‏دانند.
در رابطه با سبک استاد غلوش، باید گفت که ایشان تا مدتها مقلد استاد مصطفى اسماعیل بوده است; تا آنجا که شاید بسختى بتوان صوت آن دو را از یکدیگر تمیز داد. اما پس از ورود به صدا و سیما، بنا بر سفارش بسیارى از بزرگان، سبکى خاص براى خود در پیش گرفت; گرچه هنوز از تلاوتهاى او بوى قرائت مصطفى اسماعیل برمى‏خیزد و بر مشام جان مى‏نشیند.
از جمله قاریان و استادانى که شیخ غلوش با آنها در ارتباط بود، مى‏توان به «طبلاوى‏»، «حصان‏»، «شعیشع‏»، «شبیب‏» و «بسیونى‏» اشاره کرد.
در زمینه سفرهاى استاد غلوش باید گفت که ایشان به بسیارى از کشورهاى دنیا، از جمله کشورهاى اروپایى، آسیایى و آفریقایى سفر کرده و با اساتیدى چون «خلیل‏الحصرى‏»،«مصطفى‏اسماعیل‏»، «منشاوى‏»، «نصیرالدین طوبار» و «بسیونى‏» همراه بوده است.
ایشان در نقل خاطرات خود از سفر با شیخ «طوبار» مى‏گوید:
در مسافرتى که با مرحوم «طوبار» در ماه ربیع‏الاول به برخى از کشورهاى اروپایى داشتیم، در فرانسه و لندن و سپس در آمریکا و کانادا به تلاوت قرآن پرداختیم. در این مجالس و محافل تعدادى از شنوندگان مسیحى بودند که پس از استماع تلاوت قرآن، 25 نفر از آنان مسلمان شدند. این عده با رئیس مرکز اسلامى، «محمد رئوف‏» تماس گرفته، اظهار داشتند که با شنیدن تلاوت قرآن، مسلمان شده‏اند.
استاد راغب مصطفى غلوش از خاطرات سفر خود به ایران مى‏گوید:
«بواقع تا کنون چنین صحنه‏اى را از احساس و هیجان مردم ندیده بودم. حقیقتا صحنه مبارکى بود; در حالى که انظار و قلوب مردم متوجه قرآن بود، نشسته بودند و گوش مى‏کردند... .
همه آنها شیوه‏هاى خواندن قرآن را مى‏دانند و این از فضل خداست. من آینده خوبى را براى قاریان ایرانى پیش‏بینى مى‏کنم، چون آنها از لحاظ لحن و تجوید بسیار دقیق و موفق هستند.»
استاد غلوش، آثار بسیارى از تلاوت تحقیق را به جامعه مسلمین تقدیم کرده‏است; از جمله تلاوت سوره‏هاى: رحمن، حاقه، احزاب، نساء، زخرف و ابراهیم.

منابع:

1. آشنایى با مشاهیر قرائت قرآن، به کوشش جلال ذکائى
2. زندگى استاد راغب مصطفى غلوش، از صوت القرآن الکریم (خزانة القرآن)
3. ویژه نامه دومین دوره مسابقات بین‏المللى حفظ و قرائت قرآن کریم، 30 مهر 1373.