زندگینامه استاد محمد جواد پناهی
ساعت ۳:۳٤ ‎ق.ظ روز جمعه ۱٩ تیر ۱۳٩٤   کلمات کلیدی: مذهبی ،قرآن ،زندگینامه قاریان قرآن

نام : پناهی، محمدجواد

ملیت : ایران

سال تولد : 1344

کارشناس علوم قرآن و حدیث

نفر اول مسابقات بین‌المللی ایران سال 68

نفر اول مسابقات بین‌‌المللی سوریه 69

سفرهای تبلیغی: 16 سفر حج – 5 سوریه – 3 لبنان – 9 ترکیه – 2 آلمان – چین – بنگلادش – آفریقای جنوبی – کویت 3 – پاکستان2 – فرانسه – ایتالیا – اسپانیا – هلند – بلژیک – قبرس – قزاقستان – امارات – بحرین

جلسه قرآنی ایشان: مشهد شنبه‌ها محبان عترت – جمعه صبح‌ها جلسه سجادیه هراتیها – شب پنج‌شنبه حرم مطهر امام رضا(ع)

متولد مشهد


« سلطان القُرّای تبریزی » ؛ قاری شهیر قرآن
ساعت ۳:٠٥ ‎ق.ظ روز جمعه ۱٩ تیر ۱۳٩٤   کلمات کلیدی: مذهبی ،قرآن ،زندگینامه قاریان قرآن

شیخ عبدالرحیم بن ابوالقاسم تبریزی معروف به سلطان القُرّا یا شاه قرآن خوانان در 1255 ق در تبریز به دنیا آمد. وی در علم تجوید در عصر خود استاد بود و شاگردان فاضلی در این زمینه تربیت نمود. از تالیفات وی رساله‏ای است در علم تجوید به نام "دُرُّ المنثور" و رسایل دیگر. سلطان القرّاء پس از فراگیری این علم نزد پدر، با شیخ شامیل داغستانی آشنا شد و هنگامی که شیخ شامیل ارتشی فراهم آورده بود تا علیه روس‏ها قیام کند، وی برای همراهی با این نهضت با شیخ شامیل به سوی داغستان عزیمت کرد. سپس به تبریز بازگشت و حوزه‏ی درسی جهت قرائت قرآن تشکیل داد و از آن زمان به برترین قاری قرآن کریم لقب یافت. سلطان القراء در سال 1336 ق در 81 سالگی درگذشت.

منبع: سایت راسخون


زندگینامه استاد امیر محمود کاشفى
ساعت ۱۱:٥٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٤ تیر ۱۳٩٤   کلمات کلیدی: مذهبی ،قرآن ،زندگینامه قاریان قرآن

 

[عکس: per_1214.jpg]


استاد دکتر حاج امیر محمود کاشفى در شهر زاهدان پا به عرصه وجود نهاد. ولادت او در خانواده اى مذهبى و معنوى، نخستین بارقه پرورش الهى او شد. پدرش مرحوم حاج محمد زمان، از فضلاى زمان، بر تربیت معنوى و مذهبى فرزندش اهتمامى بسیار داشت. و در این راه از هیچ کوشش فروگذار نمى کرد. به همین سبب نیز نخستین طلیعه هاى عشق به قرآن و فراگیرى آن، به تشویق پدر در زندگى استاد کاشفى درخشیدن گرفت. شنیدن برخى آوازهاى مذهبى که در نظام طاغوت، از رادیو پخش مى شد، یکى دیگر از عوامل تعقیب کاشفى به نغمات و الحان قرآن کریم شد.
پس از آن، در طول مدت سکونت استاد کاشفى در شهر اهواز و شنیدن تلاوتهاى استاد عبد الباسط از رادیوى عراق که در آنجا به خوبى شنیده مى شد، عزم او در فراگیرى الحان قرآنى، صد چندان شد.
استاد کاشفى، در منزلى بزرگ در اهواز، فارغ از هرگونه هیاهو و یا مانعى، به تلاوت و تمرین آنچه شنیده بود مى پرداخت و بدین سان حیات قرآنى او رنگى تازه به خود گرفت. استاد کاشفى نخستین بار صورت رسمى در کلاس چهارم ابتدایى در حالى که توانایى خود را در زمینه تلاوت از همگان مخفى داشته بود؛ به تلاوت سوره مبارکه شمس پرداخت، چنان تلاوتى که همگان زبان به تحسین او گشودند. از آن پس استاد کاشفى قارى مدرسه شد و به صورت رسمى به تلاوت پرداخت. مسیر آموزش دکتر کاشفى، با تقلید از استاد عبدالباسط و استاد منشاوى ادامه یافت و پس از آن با تقلید از قرائتهاى مرحوم استاد شیخ مصطفى اسماعیل، تکمیل شد. استاد کاشفى در زمینه علوم مختلف قرآن از استادان: آیت الله حایرى شیرازى و آیت الله معرفت بهره هاى بسیارى گرفتند.
استاد دکتر امیر محمود کاشفى در سال 1364 در مسابقات سراسرى قرآن دانشجویان دانشگاه تهران شرکت کرد و حایز رتبه اول شد. او همچنین در مسابقات جهانى قرآن کریم در کشور مالزى رتبه سوم را از آن خود ساخت.
استاد کاشفى در ادامه فعالیتهاى قرآنى خود، در طول سالهاى جنگ تحمیلى با بسیارى از برادران و قاریان برجسته دانشگاه تهران در محل تالار امیر کبیر این دانشگاه به برپائى جلسات قرآن کریم پرداخت و این جلسات را سالها تداوم بخشید. استاد امیر محمود کاشفى که در ابتدا با نام کاشى ساز پور در جامعه قرآن کشور به فعالیتهاى قرآنى مى پرداختند که این کتاب را سروش به چاپ رسانده است استاد کاشفى در کنار فعالیتهاى قرآنى خود به امر تحصیل نیز اهتمام بسیار داشت او تحصیلات خود را در مقطع دکتراى زبان و ادبیات عرب دانشگاه تهران به اتمام رسانده است. و در حال حاضر به تدریس در دانشگاه تهران اشتغال دارد و عضو هیأت علمى این دانشگاه است. مقالات علمى این استاد ارجمند همواره در مجله دانشکده ادبیات و علوم انسانى دانشگاه تهران به چاپ رسیده و مورد استفاده علاقه مندان دوره است.
استاد امیر محمود کاشفى سه فرزند به نامهاى مریم، ابوالحسن، و فاطمه دارد و با توجه به فعالیت و علاقه بسیار او به تربیت قرآنى فرزندانش، آنها نیز اشتیاق بسیارى به فراگیرى علوم قرآنى دارند.
استاد کاشفى براى تبلیغ و ترویج فرهنگ قرآنى به کشورهاى مختلفى چون عربستان، سوریه، مالزى، هند و پاکستان سفر کرده است. او در سال 1364 در محضر مقام معظم رهبرى که در ان زمان ریاست جمهورى را عهده دار بودند به تلاوت قرآن پرداخت و مورد تفقد و ارشاد معظم له قرار گرفت. استاد کاشفى از استادان مصطفى اسماعیل، عبدالباسط و عبد الفتاح شعشاعى به عنوان قاریان برجسته کشور مصر یاد مى کند. استاد کاشفى علاوه بر تلاوت قرآن در زمینه خوشنویسى فعالیت داد و به مرحله استادى در انجمن خوشنویسان دست یافته است او همچنین به برخى رشته هاى ورزش نیز علاقه دارد.


منبع:سایت شورای عالی قرآن


زندگینامه سید عبدالرضا معینی به قلم خود ایشان
ساعت ۱٠:۳٦ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٢ خرداد ۱۳٩٤   کلمات کلیدی: مذهبی ،قرآن ،زندگینامه قاریان قرآن

سلام علیکم

حقیر سید عبدالرضا معینی در سال1342 در شهر مقدس مشهد در خانواده ای از ذراره زهرای اطهر(سلام الله علیها)متولد و در تحت تعلیمات پدر بزرگوارم مرحوم استاد حاج سید منصور معینی ( استاد رشته شیمی ) دانشگاه فردوسی که مفتخر به حفظ موضوعی قرآن کریم و دارای علم تفسیر در حد یک استاد بودند از اوان کودکی با قرآن آشنا و تا قبل از سن 10 سالگی مقداری از قرآن کریم را حفظ و با راهنمائیهای ایشان با آشنایی با بزرگان علم قرائت و درک فیض از محاضر پر معنویت اساتید عالیقدر در مشهد و تهران اندوخته های علم قرائت را کسب و بعنوان یک شاگرد مکاتب قرآن تا کنون به شیفتگان کلام وحی خدمت می کنم و در راستای 30 سال سابقه جلساتی چه تعلیم و چه تعلّم همواره از نخبگان این رشته دینی در افزایش سطح معلوماتم بهره برده ام.

اساتید بزرگواری که بیشتر در محضرشان تلمّذ نموده ام عبارتند از : مرحوم استاد حافظیان, استاد اوحدی, استاد محمدزاده, استاد روغنی در مشهد, مرحوم استاد سرهنگ بیگلری, استاد محمدی و همچنین استاد مولائی در تهران که مدرس و معلم حقیر در رشته اختلاف قرائت بوده اند.

سوابق تحصیلی : تحصیلات متوسطه در دبیرستان ابن یمین مشهد و اکمال آن در دارالفنون تهران و تا اتمام دوره پزشکیاری در سپاه پاسدان انقلاب اسلامی.

سابقه خدمات جبهه: مدت 9 ماه با شرکت در دو عملیات مسلم ابن عقیل و والفجر مقدماتی توفیق خدمت به اسلام و دفاع از حریم مقدس میهن اسلامیم داشته ام ضمناٌ علیرغم اینکه تنها فرزند ذکور خانواده بوده ام و همه چیز آماده دریافت معافیت از خدمت سربازی بوده داوطلبانه در بحبوحه جنگ و بر حسب نیاز مملکت به خدمت سربازی اعزام و به برکت این توفیق در طی خدمت سربازی موفق به حفظ کل قرآن کریم شده ام که این موهبت به خواست خدای قرآن نصیبم گردیده است.

سابقه خدمات قرآنی : واقعیت این است که هر کس در هر مقام و در هر حد و اندازه ای که به قرآن خدمت کند کم خدمت کرده است ولی ظاهر امر این است که حقیر پس از آماده شدن برای آموزش اندوخته های قرآنیم به اهل قرآن پس از کسب رتبه اول دوره تربیت معلم قرآن کریم که در تهران و سطح کشور برگزار شد شروع به امر مقدس تعلیم نمودم و در این راستا طی سالها تدریس در نیروی هوایی مشهد و تدرس در دانشگاه فردوسی مشهد با تشکیل جلسات سنتی ثابت و سیار بطور لاینقطع تاکنون 50 قاری ممتاز( از صفر شروع کرده ) تا سطح مطرح شدن در سطوح عالی و کسب مقامهای اول استانی, کشوری و حتی بین المللی به عالم اسلام و محضر قرآن تحویل داده ام . تاسیس اولین دارالقرآن درسطح شرکت ملی گاز ایران درپالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد که برگزاری کلاسهای روخوانی برای کلیه کارکنان در محیط صنعتی یکی از فعالیتهای این دارالقرآن بوده است.

در رهگذر عمر تا کنون در 26 سفر قرآنی در کشورهای اسلامی بعنوان قاری و حافظ و مدرس قرآن افتخار شرکت داشته ام و در محضر بزرگان علم قرائت جهان مانند استاد غلوش, استاد قبانی, استاد ابوالعینین شعیشع به تلاوت پرداخته و موفق به اخذ تقدیر نامه از این مشاهیر جهانی قرآن شده ام. افتخار بزرگ عمرم افتخار تشرف به جمع حفاظ سعادتمند آستان قدس رضوی میباشد که مدت 20 سال است بعنوان حافظ در مضجع شریف رضوی ادای وظیفه می نمایم.

رتبه ها: اینجانب درمسابقات به صورت محدود شرکت نموده ام:

رتبه اول مسابقات شهرستان رشته قرائت سال 1364

رتبه دوم مسابقات استانی رشته قرائت سال 1364

رتبه منتخب اعزام به حج تمتع درسال 1364

رتبه اول مسابقات مشهد رشته حفظ 10جزء سال 1368

کسب رتبه ممتاز در مسابقات (نیشابور) استانی رشته حفظ 10جزء سال 1368

کسب رتبه ممتاز در مسابقات سراسری رشته حفظ 10جزء سال 1368

رتبه اول مسابفات سراسری سارمان تبلیغات اسلامی رشته حفظ 8 جزء سال 1368

رتبه اول مسابقات مشهد رشته حفظ 10جزء سال 1369

کسب رتبه ممتاز در مسابقات (بیرجند) استانی رشته حفظ 10جزء سال 1369

کسب رتبه ممتاز در مسابقات سراسری رشته حفظ 10جرء سال 1369

رتبه اول مسابقات مشهد رشته حفظ 10جرء سال 1370

رتبه اول مسابقات استانی رشته حفظ 10جرء سال 1370

رتبه سوم مسابقات سراسری رشته حفظ 10جرء سال 1370

کسب رتبه ممتاز در مسابقات استانی رشته حفظ 10جرء سال 1371

کسب رتبه ممتاز در مسابقات استانی رشته حفظ 10جرء سال 1371

رتبه دوم مسابقات سراسری رشته حفظ 10جرء سال 1371

رتبه دوم مسابقات بین المللی سوریه (رشته قرائت) درسال1371

رتبه اول مسابقات کیش (رشته قرائت) سال1389

رتبه دوم مسابقات مناطق آزاد جمهوری اسلامی ایران (رشته قرائت) سال1389

موقعیت شغلی: بعنوان کارمند رسمی در شرکت ملی گاز, درپستهایی همچون روابط عمومی ,تشریفات, اموراداری وقراردادها ومدیر دارالقرآن انجام وظیفه نموده ام.

موقعیت خانوادگی: همسرم دارای مدرک سطح دو حوزه دارای سه دختر که بحمدالله با قرآن کریم مانوس می باشند. علیهذا در خاتمه بعنوان یک حافظ و قاری واصطلاحا" بعنوان یک خادم قرآن و دوستدار عترت امیدوارم نظر مرحمت وعنایت خاصّه آقایمان امام علی ابن موسی الرضا ( علیه السلام ) شامل حال گردیده و در انجام خدمت به ساحت مقدس قرآن کریم در کعبه دلها و مامن ضعفاء, بیش از پیش توفیق حاصل گردد.

خادم قرآن کریم سید عبدالرضا معینی

منبع: سایت فاطر


زندگینامه استاد حاج حسین رستمی
ساعت ٦:٤۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٦ اردیبهشت ۱۳٩٤   کلمات کلیدی: مذهبی ،قرآن ،زندگینامه قاریان قرآن

نام : رستمی، حسین

ملیت : ایران

سال تولد : 1348

مقام های داخلی : مقام اول کشوری در مسابقات اذان(79) - مقام چهارم کشوری(82)- مقام دوم کشوری (85)-

مقامهای بین المللی : مقام اول دراندونزی(82) - نفر اول قرائت مسابقات بین المللی قرآن کریم مالزی سال (۸۵)

سفرهای تبلیغی : عربستان/ترکیه/مالزی/اندونزی

نام اساتید : علی اربابی- حسن ربیعیان- احمد ابوالقاسمی

رشته تخصصی : قرائت

جلسات آموزشی : شنبه ها بعداز نماز مغرب و عشاء در مسجد مهدیه رستم آباد خیابن آیت الله صدر

عامل موفقیت : لطف ائمه

وضعیت تاهل : متاهل (2فرزند)

مدرک تحصیلی : دیپلم

محل تولد : تهران

شغل : دبیر قرآن


← صفحه بعد صفحه قبل →